Onkotermia: pomoc i ulga w chorobie onkologicznej

wrzesień 17, 2019 by admin
oncoterm-duzy.png

Gdy bliska nam osoba słyszy diagnozę: „nowotwór” najpierw pojawia się strach i przerażenie. Potem liczba pytań i wątpliwości rośnie w niebywałym tempie. Czy na pewno jest skutecznie leczona? Czy da się zrobić coś jeszcze? Może trzeba spróbować innych metod? To zupełnie naturalne, że w obawie o zdrowie najbliższych jesteśmy w stanie „przenosić góry” i robić wszystko, co w naszej mocy – podkreślają specjaliści. Dlatego tak ważne jest by wiedza o onkotermii stała się bardziej powszechna.

Onkotermia to – w dużym skrócie – wejście na „wyższy poziom” w leczeniu onkologicznym. Dlaczego? Bo to następna generacja terapii hipertermicznej. Jest wielką pomocą i wsparciem na każdym etapie lecenia onkologicznego, a także po jego zakończeniu oraz w leczeniu paliatywnym jako doskonała forma walki z bólem.

Czas na konkrety. Dlaczego onkotermia jest wyjątkowa? Jest nieinwazyjna i nietoksyczna, co ma ogromne znaczenie dla pacjenta, którego organizm już został wystawiony na ciężką próbę w trakcie chemioterapii czy radioterapii. Poprawa jakości życia i lepsze funkcjonowanie na co dzień jest realne do osiągnięcia w niemal wszystkich typach nowotworów oraz w różnych stadiach zaawansowania choroby. Dzięki tej metodzie da się zredukować działania niepożądane, które niosą ze sobą chemioterapia orz radioterapia, wreszcie precyzyjnie wykorzystać właściwości przeciwbólowe z ogromną korzyścią dla chorego.

W Polsce jednym z największych autorytetów w zakresie zastosowania onkotermii jest dr hab.n.med. Bogdan Michalski. Jak podkreśla, stosowanie w leczeniu temperatury do 42 stopni ma dwukierunkowe działanie: po pierwsze śmierć komórki nowotworowej pod wpływem podwyższonej temperatury następuje z powodu wewnątrzkomórkowego uszkodzenia struktur białkowych powodując tym samym zmniejszenie masy guza. Po drugie, stosowanie temperatur w zakresie 39-42 stopnie aktywuje układ immunologiczny pacjenta, czyli jest pewną formą immunoterapii.

Ogromnie ważnym plusem onkotermii jest fakt, że to metoda absolutnie nieinwazyjna, a mimo to docierająca do głębszych struktur organizmu. Nie ma tu także znaczenia to, czy guz jest operacyjny czy też nie. To nie odbiera nadziei, żadnego chorego nie wyklucza – podsumowuje ekspert.

Nie jest też tajemnicą, że w przypadku łączenia onkotermii z podawaniem chemioterapii możemy uzyskać lepsze efekty czyli wzmocnienie działania cytostatyków. Takie rozwiązanie może sprawić, że wzrost aktywności tej samej dawki można mnożyć razy trzy!

Z kolei gdy mamy do czynienia z pacjentem, który walczy np. z nawrotem choroby onkologiczne, a jego organizm jest już mocno osłabiony przebytym leczeniem – onkotermia może wesprzeć chorego w przygotowaniu się do kolejnego procesu leczenia w postaci chemio- czy radioterapii. To kolejny dowód na uniwersalność tej metody oraz niezwykle szeroki wachlarz zastosowań w zależności od sytuacji konkretnego pacjenta.

Onkotermia w Life Clinic w Katowicach. Jak pomagamy?

W naszej katowickiej klinice do dyspozycji pacjentów mamy urządzenie Oncotherm 3010 czyli najnowocześniejsze tego typu w Polsce. Zastosowane w nim rozwiązania nie są dla chorego kłopotliwe, a jednocześnie są dostosowane do różnych typów nowotworów i różnych lokalizacji. Co jednak najważniejsze: zabieg NIE BOLI, a po 1,5 – godzinnej sesji pacjent może wrócić do domu.

medicare-logo-white

Sed magna nulla, pulvinar vel ante vel, fringilla vulputate nibh. In placerat facilisis tincidunt. Integer quis erat dictum, placerat massa non, bibendum ante. Duis aliquet tellus magna, quis egestas enim vulputate sed. Phasellus in dui malesuada, lacinia urna sed.