Brak apetytu po chemioterapii – anoreksja u pacjentów onkologicznych

Powrót apetytu po przejściu przez cykl chemioterapii jest indywidualnym doświadczeniem, które może różnić się w zależności od pacjenta. Wielu pacjentów zauważa, że ich apetyt zaczyna powracać stopniowo po zakończeniu leczenia. Jednakże tempo i intensywność tego procesu są różne dla każdej osoby.

Kiedy wraca apetyt po chemioterapii?

W momencie, gdy skutki uboczne chemioterapii ustępują, wielu pacjentów zauważa znaczną poprawę apetytu, co jest związane m.in. z regeneracją komórek błony śluzowej przewodu pokarmowego, które mogą zostać uszkodzone podczas terapii onkologicznej. Warto podkreślić, że odpowiednia dieta dostosowana indywidualnie do pacjenta odgrywa kluczową rolę w procesach związanych z regeneracją organizmu.

Niemniej jednak, należy zaznaczyć, że nie każdy pacjent odzyskuje pełen apetyt natychmiast po zakończeniu chemioterapii. Dla niektórych może to być bardziej długi proces, który wymaga wytrwałości. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – kiedy wraca apetyt po chemioterapii – ponieważ każdy organizm jest inny. W przypadku utrzymującego się jadłowstrętu i trudnościami w przyjmowaniu jakichkolwiek pokarmów, ważne jest aby skonsultować swój problem z lekarzem onkologiem oraz dietetykiem onkologicznym. Specjalista może dostosować plan żywieniowy, dostarczając pacjentowi odpowiednich wskazówek oraz wsparcia. Nie należy zapominać o fortyfikacji diety, która może znacznie wspomóc proces rekonwalescencji.

12
4

Brak apetytu po chemioterapii a anoreksja

W trakcie walki z rakiem, pacjenci często muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, a jednym z nich jest całkowity brak apetytu, który może wpłynąć m.in. na rozwój niedożywienia. Brak łaknienia nie tylko wpływa na jakość życia pacjenta, ale może także być objawem sugerującym obecność nowotworu przed postawieniem diagnozy. 

Terapie onkologiczne, jak również sama choroba nowotworowa często pogłębiają brak apetytu. Statystyki wskazują, że blisko co czwarty pacjent onkologiczny boryka się z jadłowstrętem. Anoreksja w kontekście choroby nowotworowej objawia się m.in. utratą apetytu, szybkim uczuciem sytości i zaburzeniami w odbieraniu smaku i zapachu. Te symptomy często związane są z toczącym się stanem zapalnym.

Należy zdawać sobie sprawę, że niekontrolowana utrata masy ciała może prowadzić do niedożywienia, co z kolei oznacza osłabienie organizmu i dalszą utratę masy ciała. Jest to nie tylko kwestia komfortu pacjenta, ale także jego rokowania oraz sprawności fizycznej. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że anoreksja u chorych onkologicznych zazwyczaj wiąże się z gorszym rokowaniem i progresją choroby.

W przypadku nowotworów, szczególnie tych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym oraz głowie i szyi, konieczna jest stała opieka dietetyka onkologicznego. Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie nie tylko w walce z chorobą, ale także w zapobieganiu niedożywieniu.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego - FSMP

Jednym z kluczowych aspektów jest dostosowanie diety do indywidualnych preferencji pacjenta oraz jego potrzeb. Pomocne jest stosowanie strategii „częściej, ale mniej”, co oznacza, że pacjent spożywa małe, ale kaloryczne posiłki. Warto również wzbogacać potrawy produktami specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP), które dostarczają potrzebnych składników odżywczych.

 

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego stanowi kluczowy element fortyfikacji diety pacjentów onkologicznych. Aby sprostać dziennemu zapotrzebowaniu energetycznemu, można włączyć produkty takie jak np. Fresubin® Protein Energy DRINK, Nutridrink Protein Omega 3, Supportan DRINK, Resource Protein i wiele innych. Preparaty te nie muszą być spożywane osobno; można je dodawać do różnych potraw, jak koktajle owocowe, budynie czy zupy kremy.

Przykładem jest koktajl bananowo-orzechowy z uwzględnieniem FSMP:

Składniki:

  • 200ml FSMP
  • 120g banana (1 sztuka)
  • 20g masło orzechowe (1 łyżka)

Wszystkie składniki blendujemy, uzyskując smaczny i kaloryczny koktajl, który dostarcza ok. 555 kcal i 24g białka w 340g posiłku! To doskonały sposób na zwiększenie spożycia energii i białka w przypadku pacjentów z utratą apetytu.

Koktajl bananowo-orzechowy bez FSMP:

Składniki:

  • 250ml mleka krowiego 2% (szklanka)
  • 120g banan (1 sztuka)
  • 20g masło orzechowe (1 łyżka)

Wszystkie składniki blendujemy i uzyskujemy koktajl o kaloryczności równej 376kcal oraz 15g białka w 390g posiłku.

Fortyfikacja diety jest kluczowym elementem opieki nad pacjentami onkologicznymi, pomagając im zachować energię i siłę do walki z chorobą. Jednakże, należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego porady dietetyka onkologicznego i lekarza są niezastąpione, zwłaszcza w przypadku skutków ubocznych leczenia i niezamierzonej utraty masy ciała.